В Україні найдешевша електрика в Європі — Ольга Буславець

Травень 20, 2020

Виконуюча обов'язки міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Ольга Буславець розповіла, що існує три основні міфи в українській енергосистемі. Про це вона заявила під час ефіру програми "Свобода слова Савіка Шустера".

Міф перший

Багато експертів стверджують, що в Україні найдорожча ціна на електроенергію в Європі, як для промисловості так й для звичайних споживачів.

"Україна має один з найнижчих тарифів в Європі для бізнесу та промисловості. Це майже у два рази менше ніж в ЄС. Що стосується тарифу для населення, то в нас він найнижчий серед європейських країн, навіть серед наших сусідів — Росії, Білорусі, Грузії та Молдови. Якщо порівнювати з середньою європейською ціною, то наша нижча в понад 4 рази", - розповіла Буславець.

Міф другий

Серед людей існує думка, що атомна енергія найдешевша й її виробництво не потрібно обмежувати.

"Сьогодні Україна зобов'язала державну компанію "Енергоатом" продавати 85% виробленої електроенергії за 57 копійок за один кіловат для того, щоб стримувати підняття тарифу для населення... Вони навіть не покривають паливну складову, я вже не говорю про ремонти, зарплати й таке інше. Тобто ті 15%, що залишаються в "Енергоатому" вони повинні продати у нас на ринку та заробити собі кошти, щоб покрити свої затрати. Ця ціна яка є не включає в себе реальне покриття виведення атомних блоків з експлуатації. Це дуже дорогий захід. В Словаччині ціна виведення з експлуатації одного атомного блоку коштує від 500 млн доларів. У нас на це є лише 200 млн. Тобто ми не накопичили коштів навіть на виведення одного блоку, а в нас їх 15. Ми зараз експлуатуємо, закладаємо затрати на майбутні періоди, щоб безпечно це зробити... Вже через 5-10 років ми будемо змушені виводити з експлуатації наші атомні блоки. Тобто на відключення 15 блоків нам потрібно 200 млрд гривень, а в нас є лише 5, то де взяти ще 195? Дешева атомна енергія це маніпуляція. Ми просто не говоримо собі скільки вона коштує", - прокоментувала в.о. міністра.

Виходить, що збільшення тарифів на електрику потрібно, щоб накопичити гроші на виведення з роботи старих атомних блоків у майбутньому.

Міф третій

Багато економістів впевненні, що "Енергоатом" постраждав від оновленого балансу, за яким зупинили роботи 5 атомних блоків.

"Якщо ми зробимо усі ці заходи, які ми напрацювали антикризовим штабом й вирівнюється ціна на ринку така, яка вона повинна бути. Тоді "Енергоатом" буде нормально працювати й в них не буде збитків, які вони сьогодні показали. Й перший керівник компанії підтвердив, що виконання оновленого балансу, який до речі, до його затвердження обговорювався навіть з президентом України... Й баланс був схвалений. Тому все з "Енергоатомом" буде добре. Тому людям нічого хвилюватися", - пояснила Буславець.

Тільки, як в умовах економічної кризи, епідемії та зубожіння українці будуть платити за електрику після чергового здорожчання, посадовиця так і не розповіла.

Джерело: greenpost.press

Курси валют НБУ
Курси валют на 02.09.2019
  • 10 RUB 3,8 гривен 0,0
  • 100 EUR 2774,9 гривен -18,8
  • 100 USD 2514,4 гривен -8,8